Warning: Illegal string offset 'region' in /wp-content/plugins/mygeopositioncom-geotags-geometatags/mygeopositioncom-geotags-geometatags.php on line 386

Warning: Illegal string offset 'placename' in /wp-content/plugins/mygeopositioncom-geotags-geometatags/mygeopositioncom-geotags-geometatags.php on line 390

Warning: Illegal string offset 'position' in /wp-content/plugins/mygeopositioncom-geotags-geometatags/mygeopositioncom-geotags-geometatags.php on line 394

Apel Toruńskiego Forum Dialogu Społecznego.


Warning: Illegal string offset 'addMap' in /wp-content/plugins/mygeopositioncom-geotags-geometatags/mygeopositioncom-geotags-geometatags.php on line 639

Warning: Illegal string offset 'position' in /wp-content/plugins/mygeopositioncom-geotags-geometatags/mygeopositioncom-geotags-geometatags.php on line 561

Warning: Illegal string offset 'position' in /wp-content/plugins/mygeopositioncom-geotags-geometatags/mygeopositioncom-geotags-geometatags.php on line 603
 

Toruńskie Forum Dialogu Społecznego – grupa skupiająca osoby o otwartych umysłach i pro-społecznych poglądach na Polskę, przesłała nam apel związany z 92 rocznicą zabójstwa I Prezydenta II Rzeczpospolitej – Gabriela Narutowicza. Jak słusznie zauważają, narracja oparta o nienawiść, historycznie, jak i dziś niechlubnie prowadzi Polskę w kierunku ciemnych kart historii. Lewicowy Obserwator nie godzi się z retoryką nienawiści oraz bezsensownych rozliczeń stąd poniżej publikujemy treść apelu.

W związku z przypadającą 16 grudnia 2014 roku 92 rocznicą zamordowania Prezydenta Rzeczpospolitej, Gabriela Narutowicza, Toruńskie Forum Dialogu Społecznego zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców, organizacji i ruchów społecznych oraz środowisk politycznych Torunia, o jednoznaczne potępienie politycznej „mowy nienawiści” oraz przejawów nacjonalizmu i ksenofobii.

92 lata temu polityczna nagonka środowisk prawicowych, rozpętana w związku z wyborem na prezydent RP Gabriela Narutowicza, zrodziła atmosferę, która pchnęła fanatyka do morderstwa. W wyniku tego haniebnego mordu o podłożu politycznym, Polska straciła wybitnego profesora, pierwszego Prezydenta niepodległej II Rzeczpospolitej, zwolennika demokracji, człowieka wysokiej kultury i powagi.

Niestety dziś, tak jak przed 92 laty, powraca atmosfera niekontrolowanej, politycznej konfrontacji. Prawicowi liderzy publicznie podważają demokratyczne wybory, wyprowadzają swoich zwolenników na ulicę, organizują marsze nienawiści i absurdalne protesty. Biorą w tym udział, tak jak wtedy, nawet niektórzy hierarchowie kościoła katolickiego.

Rozpętywanie negatywnych emocji, podważanie zaufania do organów państwowych, w tym do niezawisłego sądownictwa, uderza w podstawy młodego, demokratycznego państwa. Stąd tylko jeden krok do przemocy i wymierzania „sprawiedliwości” przez „prawdziwych Polaków” oponentom politycznym.
Działania środowisk polskiej prawicy nie mają nic wspólnego z troską o demokrację czy dobro państwa. Dziwi tolerowanie przez rzekomo „propaństwowych i prodemokratycznych” liderów prawicy zwolenników ruchów skrajnie prawicowych na organizowanych marszach. Zatrważa fakt, że tak wielu młodych ludzi jawnie odwołuje się do nacjonalizmu, rasizmu i ksenofobii, i nie jest to w żadnym stopniu potępiane.

Toruń to tradycja Colloquim Charitativum, pokojowej koegzystencji torunian różnych narodowości, różnych religii i przekonań. Stąd wypływa nasza szczególna troska wobec wszelkiej przemocy, w tym słownej, wymierzonej w przeciwników politycznych, władze państwowe, mniejszości kulturowe i narodowe.

Tolerancja wobec zła jest przyzwoleniem na zło, stąd stanowczo należy się temu przeciwstawić, nim zło przyniesie swój zatruty owoc w postaci ofiar przemocy. Toruńskie Forum Dialogu Społecznego zamierza zrzeszać ludzi i środowiska, którym nie są obojętne ideały demokracji, równości i tolerancji. Sytuacja w kraju coraz bardziej przekonuje nas, że chocholi taniec nienawiści należy w pewnym momencie przerwać i pokazać ludziom prawdziwe wzory funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa.


Toruńskie Forum Dialogu Społecznego
Toruń, 16 XII 2014 r.

Permalink do tego artykułu: http://www.lewicowy-obserwator.pl/apel-torunskiego-forum-dialogu-spolecznego/

1 komentarz

 1. Nienawiść i terroryzm: Czy Polska będzie musiała zapłacić b. wysokie odszkodowania za skryte działania wojenne? (Gdańsk)

  Jak to jest, że Polskie Wojsko znęca się i zamęcza na śmierć uczciwych Polaków?
  Czasami wojsko wyrządziło mniejszą lub większą szkodę jakieś osobie, co zdarza się wcale nie rzadko, ta osoba więc usiłuje walczyć o swoje prawa w sądzie, wojsko zaś odmawia tej osobie uczciwego procesu w sądzie (zagwarantowanemu w każdemu obywatelowi naszego kraju w konstytucji) i usiłuje osobę tę zniechęcić, doprowadzić taką osobę do skrajnego wyczerpania, samobójstwa lub śmierci dobrze znanymi sobie metodami.
  Początkowe szkody są czasami bardzo poważne jak np. kradzież pomysłu na biznes, zbiorowe prześladowanie w miejscu zamieszkania, rozpowszechnianie pomówień pod adresem ofiary. Czasami przeistacza się to w grabież, a nawet kradzież tożsamości.
  Często winny jest początkowo tylko jeden lub kilku z wojskowych, ale potem reszta jednostki solidaryzuje się nimi i wszyscy razem prześladują i znęcają się nad niewinną ofiarą ich terroru. Czasami grupka wojskowych “na gazie” po raz pierwszy zaatakuje ofiarę na ulicy, w ramach głupiego żartu, kiedy to testują na niej wypracowane przez huntę metody skrytej walki na odległość, a czasami wyrządzają w inny sposób szkodę.

  Jakich to metod używa to wojsko aby terroryzować mieszkanców Polski oraz narzucać im urojone prawa? Z pewnością wystarczy parę skromniejszych przykładów:
  W pobliżu ofiary po cichu wypowiada się najgorsze obelgi pod jej adresem i inne nie mniej dlań szkodliwe treści, byle cicho, tak aby nikt postronny tego nie dosłyszał. Jedna obelga po drugiej, bez chwili wytchnienia. Znęcanie się nad ofiarą tego typu trwa dzień w dzień, miesiąc za miesiącem, a czasami wiele lat, wszędzie gdzie tylko jest to możliwe, i kiedy się tylko da, raz jeden, innym razem drugi z nich, trzeci w innym miejscu, czwarty, itd., no i oczyście kaźdy kto bierze wtym udział jest świetnie zorientowany gdzie ofiara się znajduje, wszyscy doskonale zorganizowani.
  Znęcają się tak nad ofiarą bez chwili wytchnienia, doprowadzając taką osobę do załamania psychicznego, katują psychicznie, niekiedy potrafią doprowadzić do samobójstwa. To nie cieszące się uznaniem tajemnicze wojsko doprowadziło już do śmierci wielu niewinnych Polaków. Szpiegują oni również poszkodowaną osobę, utrudniają znalezienie pomocy, inscenizują w różnych miejscach wydarzenia mające doprowadzić do późniejszego ośmieszenia ofiary, podstawiają ludzi, i wszystko to często traktują jako dobrą zabawę, a w najgorszym przypadku marnują czas swojej ofierze. Stosują też inne, o wiele gorsze metody znęcania się nad człowiekiem. W jednostce tej szkoli się zdalnych morderców i szpiegów. Bez przeszkód stosują więc oni swoje metody aby znęcać się nad ludźmi, w tym nierzadko obywatelami innych krajów. Zdalnie wywołują u osoby poszkodowanej np. ciagły ból głowy, a używając więcej siły zdolni są nawet do uszkodzenie mózgu, zwłaszcza jeśli zaatakują zespołowo.
  Aby upodlić jeszcze bardziej życie bezbronnemu człowiekowi wojsko to stosuje wiele połączonych metod zdalnego ataku jednocześnie, co jest jedną z najgorszych form zbrodni wojennych, tutaj przeciwko jednemu bezbronnemu człowiekowi. Ofiara nie ma jak się przed oprawcami obronić, dowodów zbrodni brak, a sami napastnicy atakują na odległość, a w najlepszym razie działają anonimowo. Początkowo w procederze takim bierze udział niewielka grupka wojskowych, ale później jeden drugiego zachęca, wypowiada pomówienia na niewinną ofiarę, przedstawia jako najgorszego wroga publicznego i potwora, zbója, przestępcę, itd. Jeden drugiemu wierzy w każde słowo nie znając go osobiście, co samo w sobie brzmi już prawie jak horror. Dochodzi w końcu do tego, że ofiara jest tak terroryzowana dzień i noc, nieustannie, nawet przez setki lub więcej napastników. Często się także zdarza, że wciągają oni do tych bezprawnych rozgrywek również rezerwę, osoby ze swoich rodzin a nawet znajomych.
  Opisane tu akty bezprawia i terroryzmu są niewątpliwie jedną z najgorszych form zbiorowego znęcania się nad ofiarą. Działania te przybierają przeważnie postać wojny, prowadzonej przez to tajemnicze wojsko z jedną bezbronną i niewinną osobą.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: