(Nie)Wielka dawka patriotyzmu.

 

95 rocznica Bitwy Warszawskiej.

W minioną sobotę obchodziliśmy 95 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia, znanego również jako “Cud nad Wisłą”, które odwróciło losy wojny polsko-bolszewickiej. Konfliktu, który raz na zawsze mógł wymazać, naszą, odradzającą się Ojczyznę z kart współczesnej historii.

Wydarzenie to przez wielu historyków jak i dyplomatów była jedną z dwudziestu przełomowych bitew w historii świata. Celowo pomijam tu polityków, gdyż posługują się oni jedynie subiektywną prawdą w omawianiu wydarzeń historycznych, kreując wygodną dla własnych poglądów rzeczywistość.

Biadolenie o Ojczyźnie.

Jak przed laty tak i w tym roku na uroczystych paradach, defiladach czy innych oficjalnych spotkaniach politycy prześcigali się podkreślaniu postaw patriotycznych. Kto, gdzie i jak powinien się zachować by wpisać się w nasze martyrologiczne ujęcie patriotyzmu. Przemówienia przeplecione zostały manifestem politycznym toczącej się walki politycznej prawicowych konserwatystów popieranych aktywnie przez kościół rzymskokatolicki z centroprawicowymi liberałami, za którymi z kolei stoją zachodnie koncerny i obcy kapitał pragnący Polski w roli europejskiego Bangladeszu.

Młodzi Patrioci.

Stykając się z tą żałosną imitacją patriotyzmu w latach poprzednich miałem wszelkie podstawy sądzić, że będzie tak i w tym roku. Niewiele myśląc zapakowałem rodzinę w samochód i zabrałem moją pierworodną w miejsce, dla Polskości symboliczne. Region, który przez bez mała 130 lat walki o suwerenność naszego narodu, jako jedyny wspiął się na wyżyny i zdefiniował pojęcie Patriotyzmu, które wyznaję, z którego jestem dumny i którego mam zamiar bronić przed zafałszowaniem.

Wielkopolska, jest przecież regionem, w którym narodziła się Polska zarówno po raz pierwszy w zamierzchłych, mrocznych, czasach średniowiecza jak i po raz kolejny w okresie rozbiorów naszej Ojczyzny. To właśnie tam Michał Drzymała, strajkujące dzieci z Wrześni czy w końcu Powstańcy Wielkopolscy zaprezentowali patriotyzm Polskiej dumy narodowej. Wszak Powstanie Wielkopolskie było jak dotąd jedynym, które zakończyło się sukcesem.

W takowy sposób, po trochu celowo jak i przypadkiem trafiłem w minioną sobotę na dziedziniec Fortu III Twierdzy Poznań. Z doświadczenia bowiem mogłem, słusznie z resztą, przypuszczać, że tego dnia w takim miejscu zafunduję mojemu dziecku ciekawą dawkę historii. Nie zawiodłem się. Co więcej, dzięki czwórce dzieci, które swoimi umiejętnościami zawstydziły niejednego z obecnych dorosłych, moje dziecko otrzymało właściwą do jej wieku dawkę patriotyzmu.

Cóż takiego pokazała ta czwórka młodzieńców? Poprawne składanie polskiej flagi. Czynność, którą poza zawodowymi żołnierzami potrafi niewielu cywilów. Wielka szkoda, że nie potrafimy wykonać poprawnie tak prostej czynności, z którą bez problemu radzą sobie czy to tak znienawidzeni przez polaków – Rosjanie lub wielbieni – Amerykanie. By było ciekawiej nie mówię tu o tzw. “prostym” składaniu flagi, lecz o trudniejszej jej, znanej nam z amerykańskich filmów wojennych, “ceremonialnej” formie. Jak im to wyszło zobaczcie sami.

 Polska duma narodowa

Prezentowane zdjęcia nie oddają co prawda atmosfery, w jakiej przyszło tym młodym ludziom wykonywać swój, wielokrotnie ćwiczony pokaz. Jednakże zważywszy na fakt, iż obserwowała ich przeszło setka obcych osób, ceremoniał wykonali w sposób budzący respekt i szacunek. Osobiście, jako Polak i patriota jestem dumny, z tego, że młodym ludziom jeszcze “chce się chcieć”. To właśnie Oni są przyszłością naszego kraju, a to na nas – “Dorosłych patriotach” ciąży obowiązek zapewnienia im lepszej Polski, w której z dumą chcieliby żyć.

Ściągawka z ceremonialnego składania flagi

Dla tych z was, którzy chcieliby opanować tę umiejętność – zamieszczam krótkie grafiki pokazujące jak poprawnie i z szacunkiem składać polską flagę. Na końcu zaś krótki filmik z tej czynności w wykonaniu zawodowców :).
Ceremonialne składanie flagi Polski

Permalink do tego artykułu: http://www.lewicowy-obserwator.pl/niewielka-dawka-patriotyzmu/

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: